Мистецький проєкт "Сродні"

Крос – мистецький проєкт «Сродні» у Кам’янці-Подільскому

З’ясувалося, що війна перед кожним митцем поставила однакові виклики: чи потрібна й доречна творча робота? Як зберегти чи відновити творчий потенціал? Яким чином воювати на культурно-мистецькому фронті? Відповіддю на ці питання постав крос – мистецький проєкт «Сродні».

Український філософ світового рівня Григорій Сковорода розробив теорію «сродної» праці, тобто схильність особи до певного виду діяльності. Тільки споріднена праця, як вважав Григорій Сковорода, створює можливості для вільного та гармонійного розвитку кожної людської особистості.

Кожен з митців, учасників проєкту, знайшов у своєму житті «сродну» діяльність, успішно реалізовуючи власні таланти, виражаючи себе через творчість і докладаючись мистецькою працею до розбудови культурного простору незалежної України. На засадах відданості та служіння Україні, духовної єдності, спільності мистецького світобачення, сродності творчих поглядів об’єдналися учасники проєкту. Знаковим є те, що єднання творчих особистостей з різних регіонів України та звернення в мистецькому проєкті до постулатів українського філософа, відбувається в рік 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди та в часи карколомних випробувань для України.

Свиридюк Наталія, заслужений майстер народної творчості України, продовжуючи діяльність з популяризації традиційного вбрання Полтавщини, що була започаткована факультетом технологій та дизайну Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка – декан, доктор педагогічних наук, професор Валентина Петрівна Титаренко, представила родинну збірку народного строю та колекцію вузлових ляльок у Кам’янці-Подільському. Багатство орнаментики вишитих сорочок, багатобарвність тканих плахт і крайок, ясні коралові намиста, вигадливо вив’язані хустки з колекції надихнули фотохудожника, архітектора Віктора Попіля та майстра фотопортрету Романа Уварова. Так народилася серія художніх світлин, на яких наші сучасниці предстали в образах гордих, вільних козачок, а завдяки майстерності візажиста Варвари Акулової перетворилися на магічних мотанок-захисниць, мотанок-берегинь. Цікавим є те, що моделями для фотосесії були викладачі, працівники та студенти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, професійні художники та майстри народного мистецтва.

Осереддям, що консолідував учасників проекту, стала майстерня заслуженого художника України Бориса Михайловича Негоди (1944-2020рр.), вікові стіни якої пам’ятають буремні історичні події та де зберігся натхненний дух Майстра, а зараз творчо працює, продовжуючи традицію, родина: Ольга Негода-Бучковська – майстриня витинанки та Володимир Бучковський – художник-графік, педагог.

До творчої колаборації долучилися професійні художники та майстри. Зокрема творча родина Лашко: Наталія Лашко – художниця, дизайнерка, квілтерка, майстер вишивки соломкою; Ілля Лашко – художник, дизайнер, квілтер, соломкар, педагог; Яна Лашко – художник, реставратор. Родзинкою стало й те, що Яна Лашко не лише відобразила події проєкту в натюрмортах і портретах, а й сама виступила в якості харизматичної моделі.

Важливою складовою в реалізації проєкту стала співпраця практиків різних видів мистецтва та наукової спільноти: педагогів, істориків, мистецтвознавців. За підтримки кафедри образотворчого і декоративно- прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, завідувач якої – кандидат мистецтвознавства, доцент Іван Підгурний, організовано виставку творів митців – учасників проекту «Сродні». Також за сприянням наукових працівників кафедри проведено дискусійні панелі та круглі столи, за якими відбувалося натхненне та ґрунтовне обговорення творчих процесів, проблемних питань сучасної української культури та освіти. До діалогу приєдналися доктор мистецтвознавства, професор Наталія Олексіївна Урсу; кандидат історичних наук, доцент Ірина Василівна Паур.

У рамках проєкту відбулися чисельні майстер-класи з народного мистецтва витинанки, вишивки соломкою, вузлової ляльки, живопису, акварелі та техніки мецо-тинто. Майстер-класи були адаптовані як для професійної спільноти, у рамках обміну досвідом, так і для журналістів, дітей та молоді, тимчасово переміщених осіб і широкого загалу поціновувачів мистецтва. Знаковим стало те, що в проєкті активну участь взяло молоде покоління – студенти кафедри ОДПМ та РТМ Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка; майстерність з витинанки та бісеронанизування демонструвала Богдана Бучковська. 

До Дня Незалежності у Галереї мистецтв Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника відкриється виставка творчого доробку всіх учасників крос-мистецького проєкту «Сродні», де представлено художню фотографію, живопис і графіку, гравюри в техніці суха голка,  мецо-тинто, офорти, вузлові ляльки, витинанки, вишивку соломкою та квілт, художню кераміку, традиційні дівочі вінки та колекцію автентичного текстилю.

Війна стала каталізатором не лише нашого розуміння цінності української культури, а розумінням нас самих, внутрішніх міжособистісних відносин, у тому числі й у мистецькій спільноті! Прийшло усвідомлення того, що мистецтво та традиції – це те, що впродовж століть зберігало та консолідувало українську націю!